فلوراید تراپی

فلوراید تراپی

فلوراید تراپی؛ باید ها و نباید ها

فلورایدتراپی در صورتی که بصورت منظم و هر 6 ماه در کودکان انجام گردد، در پیشگیری از وقوع پوسیدگی در آینده بسیار مؤثر می باشد.

فلوراید تراپی

املاح موجود در سطح دندان ها، در گذر زمان از سطح دندان جدا شده و بازهم بر روی دندان ها رسوب می کنند.
هرگاه سرعت کنده شدن املاح از سطح دندان ها بیشتر از سرعت رسوب املاح باشد، دندان ها دچار سایش و پوسیدگی می گردند.
کلسیم و فلوراید از مهم ترین املاح موجود در دندان ها هستند.

فلوراید به دو صورت در ساختار دندان ها موجب مقاومت در برابر پوسیدگی می شود.
1-    به صورت سیستمیک و در ساختار درونی دندان ها حتی در دندان های رویش نیافته
2-    به صورت موضعی و بر روی سطح دندان ها

فلوراید با بالا بردن مقاومت دندان ها در برابر اسید حاصل از پلاک های میکروبی، در پیشگیری از پوسیدگی دندان ها بسیار مؤثر است. در صورت استفاده از فلوراید در کودکان زیر 6 سال، فلوراید در مکانیسم ساخت و رویش دندان های دائمی در ساختار دندان ها نهادینه شده و مقاومتشان را در برابر پوسیدگی بصورت قابل توجهی افزایش خواهد داد.

فلوراید به چه صورتی در دسترس است؟

فلوراید به صورت طبیعی در غذاها، آب و میوه ها به مقدار بسیار کم وجود دارد. همچنین فلوراید در خمیر دندان و دهانشویه ها نیز وجود دارد.

در دندانپزشکی فلوراید به 3 حالت وارنیش، فوم و ژل استفاده می شود که بسیار موثر تر از فلوراید طبیعی، خمیر دندان و دهانشویه در پیشگیری از پوسیدگی دندان ها می باشد.
1-    وارنیش فلوراید: به صورت لاک بر روی دندان های مالیده می شود و توسط کودکان بهتر پذیرفته می شود.
2-    فوم فلوراید : به صورت فوم در داخل تری ( قالب ) در داخل دهان و بر روی دندان به مدت 1 تا 4 دقیقه قرار می گیرد.
3-    ژل فلوراید: مشابه فوم استفاده می شود.

فلوراید همچنین به صورت قرص و شربت در داروخانه های نیز در دسترس است. که با توجه به احتمال مسمومیت در مصرف غیر صحیح، استفاده بدون تجویز دندانپزشک کودکان توصیه نمی گردد.

فلوراید را در چه زمانی باید استفاده کرد؟

تأثیر فلوراید در کودکان و حتی بزرگسالان در پیشگیری از پوسیدگی کاملاً ثابت شده است. در کودکان از 6 ماهه تا 16 ساله، بیشترین تأثیر را در پیشگیری از پوسیدگی خواهیم داشت.
-         در کودکانی که وضعیت بهداشت دهان و میزان پوسیدگی دندان هایشان بصورت نرمال باشد، از 6 ماه تا 16 سال و هر 6 ماه بصورت منظم فلوراید تراپی توسط دندانپزشک کودک انجام می پذیرد.
-         در کودکان با بهداشت دهان و دندان ضعیف و نیز بروز پوسیدگی های زیاد در دندان ها, بنا به صلاحدید متخصص دندانپزشک کودکان فلوراید تراپی در فواصل کوتاه تر از 6 ماه انجام می گردد.

در صورت عدم همکاری کودک در انجام فلوراید، می توان فلوراید تراپی را تا 4 سالگی به تأخیر انداخت.

آیا فلوراید تراپی فقط در کودکان مؤثر است؟

خیر. فلوراید تراپی علاوه بر اینکه در کودکان مؤثر می باشد، در موارد ذیل نیز کمک کننده می باشد.

1-    در افرادی که دهان خشک دارند، به دلیل مساعد بودن شرایط برای فعالیت باکتری های پوسیدگی زا, احتمال پوسیدگی زیاد می باشد. بنابراین استفاده از فلوراید در این افراد بسیار مؤثر می باشد.
2-    در افرادی که دارای ترمیم های دندانی و روکش های زیاد در دهان خود هستند، استفاده منظم از فلوراید در پیشگیری از پوسیدگی های ثانویه بسیار موثر می باشد.
3-    در افراد سرطانی بعد از شیمی درمانی و رادیوتراپی، به دلیل خشک شدن دهان، استفاده از فلوراید بسیار مؤثر می باشد.
4-    در اشخاصی که بیماری لثه ای دارند، فلوراید تراپی در پیشگیری از پوسیدگی تأثیر بسزایی دارد.

آیا فلوراید برای بدن مضر می باشد؟

فلوراید در صورت استفاده صحیح, کاملاً مطمئن و بدون خطر می باشد.
در صورت استفاده غیر صحیح و به میزان زیاد از فلوراید در کودکان، کودک دچار مسمومیت می شود که به سادگی قابل درمان می باشد.
در صورتی که میزان فلوراید در ساختار دندان ها بیشتر از حد نرمال باشد، ضایعاتی به رنگ گچ در دندان ایجاد می کند که فلوئوروزیس نام دارد. این حالت بیشتر زمانی رخ می دهد که فلوراید بصورت طبیعی ( میوه، آب و غذای حاوی فلوراید ) و بیش از حد وارد بدن گردد.

میزان فلوراید در فلورایدتراپی توسط وارنیش، فوم و ژل هیچ گاه به حدی نمی رسد که موجب بروز فلوئوروزیس گردد. بنابراین امروزه بهترین روش برای فلورایدتراپی استفاده از سه روش فوق بخصوص وارنیش فلوراید می باشد. به همین دلیل امروزه در اکثر کشور ها، وجود فلوراید در بطری های آب معدنی ( که در گذشته بسیار رایج بود ) ممنوع شده است.
 
با فلوراید تراپی منظم دندان های کودک خود، لبخندی زیبا و بدنی سالم برای او تضمین کنید.

  برای به اشتراک گذاشتن این مطلب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:
بیشتر بخوانید ...
آیا جرمگیری به مینای دندان آسیب می رساند

آیا جرمگیری به مینای دندان آسیب می رساند؟

بر خلاف تصور اکثر مردم، جرمگیری هیچ گونه آسیبی به مینای دندان وارد نمی کند. بلکه در صورت وجود جرم، جرمگیری بسیار مفید بوده و به حفظ استخوان در اطراف دندان بسیار کمک می کند.
تجمع مواد غذایی و املاح موجود در بزاق و باکتری ها بر روی دندان و عدم تمیز نمودن دندان ها، موجب تشکیل لایه سفید رنگی به نام "پلاک میکروبی" بر روی دندان ها می شود. پلاک میکروبی در واقع همان لایه سفید رنگی است که در صوذت عدم استفاده از مسواک پس از چند روز بر روی دندان ها تشکیل می شود و حاوی بیش از یکصد هزار باکتری می باشد.
عوارض ایمپلنت

عوارض ایمپلنت

ایمپلنت نیز مانند سایر درمان های پزشکی و دندانپزشکی دارای عوارضی است که موقت و گذرا بوده و پس از مدتی از بین خواهد رفت. در این مقاله سعی بر توضیح عوارض ایمپلنت و راه های کاهش آن ها شده است.
برای بسیاری از مراجعه کنندگان به مراکز دندانپزشکی این سؤال پیش می آید که آیا ایمپلنت عوارض دارد؟
درمان آفت دهان

درمان آفت دهان

بهتر است بدانید درمان آفت دهان فقط شامل درمان های علامتی است. به این معنی که پزشکان و دندانپزشکان با درمان های خود تلاش در کاهش علائم بویژه درد در مدت بروز آفت دهان دارند. بنابراین برای درمان سوسپانسیون ها و محلول های ترکیبی متفاوتی توسط پزشکان و دندانپزشکان تجویز می گردد که موجب بی حسی ناحیه اطراف آفت می شوند تا درد ناشی از آن حس نشود. در بسیاری موارد بی حسی کل دهان حس نامطلوبی دارد اما به دلیل طولانی بودن زمان بهبود آفت، برای جویدن و بلع غذا استفاده از این محلول ها علیرغم نامطلوب بودن لازم می باشد.

کلینیک دندانپزشکی میمنت | ایمپلنت در شمال تهران

گروه تخصصی دندانپزشکی و زیبایی میمنت، از شهریور سال 1390 با هدف ارائه ی خدمات نوین و با کیفیت در زمینه دندانپزشکی و دندانپزشکی زیبایی، با مدیریت دکتر محسن میمنت آبادی افتتاح گردید. این مجموعه با بهره گیری از دندانپزشکان عمومی و متخصص مجرب و پرسنل اداری و درمانی آموزش دیده و حرفه ای در کنار استفاده از امکانات و تجهیزات دندانپزشکی مدرن و پیشرفته، سعی در ارائه خدمات در بالاترین سطح کیفی به مراجعه کنندگان را دارد.
کلینیک دندانپزشکی میمنت ارائه دهنده خدمات دندانپزشکی کودکان، لمینیت دندان و ایمپلنت در شمال تهران میباشد.
کلینیک زیبایی میمنت علاوه بر خدمات زیبایی دندانپزشکی ارائه دهنده خدمات زیبایی جوانسازی پوست مانند تزریق بوتاکس، تزریق ژل، لیزر موهای زائد، و رفع چین و چروک پوست میباشد.

نشانی: نیاوران، ابتدای پورابتهاج، بعد از کاخ نیاوران، جنب بانک صادرات، پلاک 366
تلفن های تماس: 22829107 - 22829189 - 22810188 - 22810189

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

FacebookTwitterInstagramTelegramLinkedinGoogle PlusAparatYoutube