ترمیم های آمالگام یا کامپوزیت؟

ترمیم های آمالگام یا کامپوزیت

آمالگام

 ماده ای است نقره ای رنگ که با گذشت زمان و با اکسید شدن در داخل دهان، رنگ آن تیره و سیاه می گردد.

آمالگام ترکیبی است از پودر چند فلز که توسط جیوه مایع با هم ترکیب شده و ترکیبی خمیری ایجاد می گردد که با اعمال فشار در داخل حفره ی تهیه شده قرار می گیرد.

 در طولانی مدت بین ماده ی ترمیمی ( کامپوزیت و آمالگام ) فاصله ی میکرونی ایجاد می شود که می تواند موجب نفوذ میکروب و ایجاد پوسیدگی در زیر ترمیم بکند. در آمالگام به دلیل داشتن ماهیت فلزی و اکسید شدن در تماس با بزاق، این فضا توسط اکسید تولید شده از آمالگام پر می شود.( مزیت )

ویژگی های ترمیم های آمالگام (مزایا و معایب)

در مواردی که نتوان بزاق و خونریزی حین ترمیم را کنترل کرد، آمالگام نسبت به کامپوزیت بهتر است.( مزیت)برای ترمیم آمالگام باید حفره های استاندارد با ابعاد مشخصی تهیه گردد. بنابراین در اکثر اوقات برای اینکه ترمیم آمالگام از استحکام کافی برخوردار باشد، باید بافت سالم دندان نیز تراش بخورد. ( عیب)

در مواردی که نتوان بزاق و خونریزی حین ترمیم را کنترل کرد، آمالگام نسبت به کامپوزیت بهتر است.( مزیت)

در طولانی مدت بین ماده ی ترمیمی ( کامپوزیت و آمالگام ) فاصله ی میکرونی ایجاد می شود که می تواند موجب نفوذ میکروب و ایجاد پوسیدگی در زیر ترمیم بکند. در آمالگام به دلیل داشتن ماهیت فلزی و اکسید شدن در تماس با بزاق، این فضا توسط اکسید تولید شده از آمالگام پر می شود.( مزیت )

به دلیل اکسید شدن، پس از مدتی آمالگام تیره می شود و رنگ تیره را به دندان نیز منتقل می کند. بنابراین فاقد زیبایی است.( عیب)

آمالگام هیچگونه چسبندگی به بافت دندان ندارد، بنابراین موجب تقویت بافت ضعیف دندان نمی گردد.( عیب )

به دلیل مسایل زیبایی، در دندان های جلویی قابل انجام نیست.( عیب)

کامپوزیت

 ترکیبی است رزینی به رنگ سفید ( همرنگ دندان ) که در سال های اخیر در ترمیم های دندانپزشکی مورد استقبال بیشتری قرار گرفته است.

یکی از باورهای غلط در میان مردم در خصوص ترمیم کامپزیت این است که" از استحکام کمتری نسبت به آمالگام برخوردارند. " این باور کاملاً غلط می باشد. چرا که در صورتی که از کامپوزیت های مرغوب ( سازندگان معتبر در این زمینه، کامپوزیت های مخصوص دندان های پشتی را می سازند که استحکام مشابه و حتی در بعضی موارد بیشتر از آمالگام دارند) استفاده شود، استحکامی مشابه و حتی در برخی موارد بیشتر از آمالگام بدست می آید.

 ویژگی های ترمیم های کامپوزیت 

به دلیل اینکه نیاز به تهیه حفره استاندارد( کلاسیک ) ندارد، فقط پوسیدگی ها برداشته می شوند و در جای آنها کامپوزیت قرار می گیرد. و نیازی به تراش بافت سالم دندان نیست.( مزیت)

در صورتی که نتوان محیط را کاملاً خشک و ایزوله نمود، نباید انجام شود و در صورت استفاده در چنین شرایطی، کیفیت و عمر درمان بسیار پایین خواهد بود.( عیب )

در حین کار، بسیار حساس و زمان بر می باشد. ( عیب )

به دلیل همرنگ بودن با دندان، از زیبایی مناسبی برخوردار است.( مزیت )

به دلیل پیوند شیمیایی با دندان ( استفاده از چسب های مخصوص در حین ترمیم )، موجب افزایش استحکام در دیواره های ضعیف دندان می شود.( مزیت )

در طولانی مدت، به دلیل از بین رفتن پیوند شیمیایی، فضایی بین ماده ترمیم و دندان ایجاد می گردد که می تواند محلی برای تجمع میکروب ها و افزایش استعداد به پوسیدگی گردد.( عیب )

نکته پایانی :

در دندانپزشکی نوین، استفاده از کامپوزیت گوی سبقت را از آمالگام ربوده ( علیرغم سخت تر بودن انجام آن ) و در سال های آینده کاملاً جایگزین ترمیم های آمالگام می شوند. به صورتی که در حال حاضر، در برخی از کشورها ، 100 درصد ترمیم ها با استفاده از کامپوزیت انجام می گردد. دندانپزشکی میمنت یکی از دندانپزشک خوب در تهران می باشد که با مدیریت دکتر محسن میمنت آبادی افتتاح گردیده است.

  برای به اشتراک گذاشتن این مطلب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:
بیشتر بخوانید ...
سن مناسب ارتودنسی کودکان

سن مناسب ارتودنسی کودکان

رشد نامرتب دندانها زیبایی فرد را بهم میریزد.امروزه از طریق ارتودنسی به وضعیت دندانهای نامرتب رسیدگی میشود..عمل ارتودنسی در سن خاصی صورت میگیرد.
لمینیت کامپوزیتی دندان

لمینیت کامپوزیتی دندان

لمینیت دندان یکی از روش های زیباسازی و مرتب کردن دندان هاست. از جمله مزایای کاربرد لمینیت دندان کامپوزیتی تراش کم و سطحی و کاهش پوسیدگی دندان می باشد.
نظرات شما ...
نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیک:
تلفن تماس:
پیام:حروف تصویر را در کادر زیر وارد کنید

دندانپزشک خوب در تهران | ایمپلنت در شمال تهران | دندانپزشکی کودکان

گروه تخصصی دندانپزشکی و زیبایی میمنت، از ابتدای مهرماه سال 1390 با هدف ارائه ی خدمات نوین و با کیفیت در زمینه دندانپزشکی و دندانپزشکی زیبایی، با مدیریت دکتر محسن میمنت آبادی افتتاح گردید و کلینیک میمنت جزء دندانپزشک خوب در تهران می باشد. این مجموعه با بهره گیری از دندانپزشکان عمومی و متخصص مجرب و پرسنل اداری و درمانی آموزش دیده و حرفه ای در کنار استفاده از امکانات و تجهیزات دندانپزشکی مدرن و پیشرفته، سعی در ارائه خدمات در بالاترین سطح کیفی به مراجعه کنندگان را دارد.
کلینیک دندانپزشکی میمنت ارائه دهنده خدمات دندانپزشکی کودکان ، لمینیت دندان و ایمپلنت در شمال تهران می باشد.
کلینیک زیبایی میمنت علاوه بر خدمات زیبایی دندانپزشکی ارائه دهنده خدمات زیبایی جوانسازی پوست مانند تزریق بوتاکس، تزریق ژل، لیزر موهای زائد، و رفع چین و چروک پوست میباشد.

نشانی: نیاوران، بعد از کاخ نیاوران، جنب خیابان خداوردی، ساختمان لیدوسنتر، طبقه 4، واحد 404
تلفن های تماس: 22829107 - 22829189 - 22810188 - 22810189
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
FacebookTwitterInstagramTelegramLinkedinGoogle PlusAparatYoutube